|
Joseph Venceslao Köhler, narozen 11. září 1809 v Novém Městě pod Smrkem (Neustadt an der Tafelfichte), okr. Frýdlant, patří mezi nejvýznamější flétnové virtuózy první poloviny 19. století.
Většinu svého života prožil v italské Modeně, kde byl uznávaným flétnistou a vyhledávaným pedagogem. Mnoho z jeho italských kolegů, jako např. Cesare Ciardi, Vincenzo De Michelis či Luigi Hugues, mu věnovali některé svoje skladby. Köhlerův talent, přirozený a elegantní hudební projev, jeho technická dokonalost a perfektní dvojite staccato, ve kterém “neměl rovných, co se týče zřetelnosti a rychlosti“, byly známé po celé Evropě. Jedinní, se kterými mohl být srovnáván, byli francouz Louis Drouet a angličan Charles Nicholson, dvá z nejvýznamějších flétnistů flétnové historie.
Joseph Köhler se narodil v německé rodině krejčího a byl souzen pokračovat v rodinné tradici. Ve dvanácti letech, po ukončení školní docházky, byl poslán k příbuzným do učení, odkud však brzo utíká a zanedlouho poté odchází s otcem do Prahy, kde s úspěchem skládá příjmací zkoušky na pražskou konzervatoř Za finanční podpory hraběte Christiana von Clam-Gallase mladý Köhler studoval první dva roky hru na flétnu u Michaela Januše a poslední čtyři pak u Antona Eislera. Studium na konzervatoři ukončil v roce 1828.
Po ukončení pražské konzervatoře Köhler působí jako pedagog a flétnista. Hrál v různých evropských orchestrech a v roce 1832 odchází do italské Modeny, kde získává místo první flétny Vojenského dechového orchestru vévody Francesca IV. D´Este. Kromě funkce ve vojenském orchestru působí také jako první flétnista v modenském divadle a později ve Dvorním orchestru. Kolem roku 1850 se stává učitelem flétny na prestižní modenské škole “Collegio dei Nobili“. Mezi jeho nejvýznamější žaky patří markýz Ferdinando Ghini a syn Josepha Köhlera, Ernesto.
V roce 1865 Köhler odjíždí na koncertní turné a při té příležitosti se po třiceti letech vrací do svého rodiště. V Čechách se zdrží přibližně tři měsíce. Kromě návštěvy rodičů a příbuzných se představí českému publiku na mnoha koncertech. Během zpáteční cesty do Itálie vystupuje v Praze, Českých Budějovicích, Vídni, Grazi a Benátkách.
|
Během působení v Itálii si Joseph Köhler ke svému křestnímu jménu přibírá druhé jméno, Venceslao (Václav). V Modeně se oženil a měl pět děti. Jedno zemřelo v útlem věku, dvě pokračovaly v rodinné hudební tradici – Ferdinando a Ernesto. Ferdinando byl klavírista a studoval také v Praze u Bedřicha Smetany, Ernesto se stal uznávaným flétnistou evropské romantické školy a byl i jednou z nejvýznamnějších osobností flétnové historie vůbec.
Joseph Venceslao Köhler umírá 28. června 1878 ve věku 69 let v rakouském Rothenturnu, při zpáteční cestě z Petrohradu, kde byl navštívit svého syna Ernesta. Je pohřben v Moltzbichlu.
DILO:
J.V. Köhler napsal jen velmi málo skladeb a všechny jsou věhovány flétně. Kromě jednoho sešitu technických cvičení a jedné krátké skladby pro sólovou flétnu, Köhler napsal pět skladeb pro flétnu a klavír, z nichž čtyři vyšly tiskem. Skladby jsou vysoké kvality a často velmi technicky náročné. Kompozice jsou pojaty v romantickém virtuózním stylu, originální melodie jsou inspirované belcantem, v technických pasážích Köhler rád imituje houslovou hru (dvojhlasy, trojhlasy). Köhler skladby věnoval budˇ svým nejlepším žákům či kolegům flétnistům.
V současné době lze charakterizovat Köhlerovo dílo jako úplně neznámé, tak jak neznámá je osobnost J.V. Köhlera. Zásluhou muzikologů a studentů modenského hudebního institutu “Istituto Musicale Orazio Vecchi“, kteří před lety začli s podrobným studiem života čekého flétnisty, se dnes o osobě Köhlera ví již více. Byly také objeveny některé ze skladeb (rukpisy), o kterých se vedělo pouze z historického seznamu skladeb Fondu Ghini (fond nese jméno Köhlerova žáka, markýze Ferdinanda Ghiniho).
Seznam známých skladeb J.V. Köhlera:
GRANDE FANTASIA OP.1 pro flétnu a klavír, reminiscence na téma z opery G. Donizettiho “Lucia de Lammermoor“
Doba vzniku: 1855 – 1858 – Vydání: Canti, Milano – Moderní vydání: Vigor Music Edizioni Musicali Itálie, 2012, revize Hana Budišová
INTRODUCTION ET VARIATIONS DE BRAVOURE OP.2 pro flétnu a klavír
Doba vzniku: 1855 – 1858 – Vydání: Canti, Milano – Moderní vydání: v přípravě
CARNEVALE DI VENEZIA, Scherzo fantastico e capriccioso pro flétnu a klavír
Doba vzniku: 1859 – Poznámky: Variace na “Carnevale di Venezia“ jsou složeny z houslových variací H.W. Ernsta, přepsaných pro flétnu, z (flétnových) variací Fahrbacha a originálních variací J.V. Köhlera – Vydání: rukopis – Moderní vydání: Vigor Music Edizioni Musicali Itálie, 2013, revize Hana Budišová
RICREAZIONE pro flétnu a klavír na téma opery G. Verdiho “Maškarní bál“
Doba vzniku: 1860 – Vydání: Tito di G. Ricordi – Moderní vydání: v přípravě
DIVERTIMENTO BRILLANTE pro flétnu a klavír na téma opery G. Verdiho “Maškarní bál“
Doba vzniku: 1861 – 1863 – Poznámky: klavírní part byl napsán ve spolupráci s hudebním skladatelem Isidoro Rossi - Vydání: Canti, Milano – Moderní vydání: Vigor Music Edizioni Musicali, Itálie, 2013, revize Hana Budišová
Variazioni colla mano sinistra sopra un tema allemanno (variace pro levou ruku na německé téma) – flétna sólo
Doba vzniku: neznámá – Vydání: rukopis – Poznámky: rukopis/přepis markýze Ghiniho; Köhlerovo autorství skladby se předpokládá, jelikož skladba, označena bez jména autora, je uvedena v seznamu skladeb Fondu Ghini (knihovna Hudebního institutu „Corelli“ v Ceseně) – Moderní vydání: žádné
Scale in tutti i toni (stupnice ve všech tóninách) – flétna sólo
Rukopis prozatím nebyl nalezen, o sešitu se ví z historického seznamu skladeb Fondu Ghini (knihovna Hudebního institutu „Corelli“ v Ceseně).